0

Jak prawidłowo okablować rozgałęźnik antenowy

Czy próbujesz uruchomić antenę do wielu telewizorów, lub po prostu chcesz zmniejszyć ilość bałaganu kabla koncentrycznego w domu, rozgałęźnik antenowy jest wygodnym rozwiązaniem. Jednak istnieje kilka rzeczy do rozważenia przed zainstalowaniem jednego z tych urządzeń.

Po pierwsze, będziesz chciał wiedzieć, jak okablować rozgałęźnik antenowy prawidłowo. Kluczem jest upewnienie się, że każdy z Twoich telewizorów lub innych urządzeń dostaje sygnał z tej samej anteny, bez żadnych zakłóceń.

1. Będziesz musiał doprowadzić antenę do portu wejściowego splittera, a następnie podłączyć dwa kolejne kable koncentryczne do jego portów wyjściowych.

2. Następnie będziesz musiał podłączyć każdy z tych kabli do telewizora lub innego urządzenia.

3. Będziesz musiał kupić rozgałęźnik antenowy, który ma wystarczającą ilość portów wejściowych i wyjściowych dla liczby telewizorów lub innych urządzeń, do których chcesz rozdzielić sygnał.

4. Będziesz musiał upewnić się, że porty wejściowe i wyjściowe na rozgałęźniku antenowym pasują do impedancji urządzeń, do których chcesz dystrybuować sygnał.

5. Należy upewnić się, że zakupiony rozgałęźnik antenowy jest dostosowany do zakresu częstotliwości, z których korzystamy.

Kabel koncentryczny jest kablem 75-omowym, więc należy szukać rozgałęźnika antenowego o podobnej impedancji.

6. Należy ustalić, czy urządzenie, które podłączamy do splittera obsługuje wyjście HDMI (większość obsługuje).

7. Będziesz musiał użyć osobnego kabla koncentrycznego dla sygnału internetowego, ponieważ rozgałęźnik antenowy może obsługiwać tylko sygnały RF.

8. Zawsze powinieneś skonsultować się z dostawcą usług internetowych, zanim zaczniesz przerabiać okablowanie.

9. Przed rozpoczęciem powinieneś również narysować schemat układu okablowania.

Prawidłowe ułożenie przewodów pozwoli Ci zaoszczędzić czas i kłopoty w przyszłości.

Ten krok będzie szczególnie ważny, jeśli używasz wzmacniacza dystrybucyjnego do wzmocnienia sygnału.

Ważne jest aby wiedzieć, że podzielenie sygnału na pół osłabi siłę każdego wyjścia o około 50%. Jest to tak zwana strata wtrąceniowa i można ją zminimalizować wybierając wzmacniacz dystrybucyjny, który posiada terminatory na wszystkich wyjściach, których nie używasz.

Dodatkowo, straty liniowe są problemem, gdy prowadzisz długie przewody od źródła do odbiornika, ale możesz je ograniczyć stosując dobre kable i inne urządzenia.

10. Możesz również użyć Diplexu, aby połączyć transmisję satelitarną i antenową w jeden kabel, co jest niedrogą opcją, która sprawdza się w większości sytuacji.

Diplex jest dobrym rozwiązaniem dla domów, które mają kilka telewizorów, ale nie chcą zajmować się kłopotami z prowadzeniem kabla koncentrycznego między każdym z nich. Jego porty wejściowe i wyjściowe mają gwintowane złącza F, co ułatwia podłączenie używanych kabli koncentrycznych.

Wreszcie, można użyć pasywnego rozgałęźnika antenowego dla anteny, aby dzielić się z wieloma tunerami, takimi jak radio VHF lub GPS. Jest to prosty sposób na zmniejszenie ilości kabla koncentrycznego w domu, ale może również spowodować degradację sygnału, jeśli nie jesteś ostrożny.

Podobne tematy