0

Pozabankowa karta kredytowa – co to jest?

Karta kredytowa znajduje się w ofercie banków, ale również firm pozabankowych. Obie karty dają te same możliwości, aczkolwiek różnice obejmują warunki spłaty zaciągniętego zobowiązania oraz możliwość jego uzyskania. Sprawdź, czym jest pozabankowa karta kredytowa i kto może się o nią ubiegać.

Czym jest pozabankowa karta kredytowa?

Pozabankowa karta kredytowa jest dosyć nowym produktem, który pojawił się na rynku kilka lat temu. To alternatywa dla klasycznej karty kredytowej, którą kiedyś można było uzyskać jedynie w banku. Proponują ją prywatne instytucje pożyczkowe, które mają liberalne wymagania wobec swoich klientów. Co ważne, o kartę kredytową mogą wnioskować osoby, które nie mają pełnej zdolności kredytowej. Klient przed uzyskaniem karty musi jednak złożyć oświadczenie o swojej płynności finansowej, a firma pożyczkowa przeanalizuje złożone dane w kontekście wypłacalności potencjalnego klienta.

Jak działa pozabankowa karta kredytowa?

Pozabankowa karta kredytowa działa w ten sam sposób jak zwykła kredytówka. Pozwala na wykonywanie transakcji bezgotówkowych w kraju oraz za granicą, wypłacanie gotówki z bankomatów i płatność zbliżeniową. Firmy pozabankowe mogą też umożliwiać wykonywanie darmowych przelewów. Osoby będące w posiadaniu takiej karty muszą pamiętać o regularnej spłacie minimalnej kwoty w danym terminie, aby uniknąć wysokich odsetek. Więcej na temat pozabankowych kart kredytowych dowiesz się na https://netcredit.pl/blog/pozabankowa-karta-kredytowa-czym-jest-na-czym-polega/

Jak złożyć wniosek o pozabankową kartę kredytową?

Firmy pozabankowe zadbały o to, aby ograniczyć do minimum formalności, jak i wymagania. Samo złożenie wniosku jest bardzo proste, a jego rozpatrzenie przebiega szybko. Wszystko załatwić można internetowo, a więc nie wychodząc z domu. Do weryfikacji tożsamości i oceny zdolności kredytowej używane są usługi jak Kontomatik czy Instator, dzięki którym można zapoznać się z wysokością dochodów oraz miesięcznych kosztów wnioskodawcy, biorąc pod uwagę przeprowadzone na jego koncie bankowym operacje. 

Co do wymagań, osoba ubiegająca się o pozabankową kartę kredytową musi posiadać indywidualny rachunek bankowy, a także mieć ukończony 18 rok życia. Niektóre instytucje określają wyższy limit wieku. Ponadto, do ubiegania się o kartę niezbędny jest dowód osobisty. Niekiedy przydadzą się też dokumenty potwierdzające wysokość osiąganych dochodów czy też rodzaj zatrudnienia.

Limit środków na pozabankowej karcie kredytowej

Ustalony limit zależy przede wszystkim od zdolności kredytowej danej osoby. Zazwyczaj nie są to zbyt wysokie kwoty. Osoby ubiegające się o wydanie pozabankowej karty kredytowej mogą liczyć na limit do 3000 złotych. Wyższy limit jest możliwy, o ile spełni się dodatkowe wymagania (potwierdzenie płynności finansowej, odpowiednio wysoki dochód).

Ile kosztuje pozabankowa karta kredytowa?

Wiele zależy od konkretnej oferty. Zazwyczaj instytucje nie pobierają opłat za używanie z karty w pierwszym miesiącu od daty wydania. Późniejsze opłaty mogą wynieść kilkanaście złotych, ponadto dochodzą koszty powiązane z użytkowaniem karty (wykonywanie przelewów, wypłata gotówki z bankomatu). Pożyczkodawca czasem nalicza również opłaty za zestawienia transakcji w formie papierowej czy wysyłanie powiadomień. 

Ubiegając się o kartę, należy też określić wysokość limitu, ponieważ podwyższanie limitu w trakcie trwania umowy może wiązać się z dodatkowymi kosztami. Jeżeli pozabankowa karta kredytowa nie jest używana w danym miesiącu, trzeba liczyć się kolejnym kosztem wynoszącym od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Aby określić całościowy koszt karty kredytowej, trzeba sprawdzić także wysokość RRSO danej oferty.

Jak wybrać najlepszą ofertę?

Warto zapoznać się z różnymi propozycjami od firm pozabankowych. Przed wyborem danego rozwiązania trzeba wziąć pod uwagę wysokość RRSO i dodatkowe opłaty. Należy przyjrzeć się bliżej umowie i tabeli opłat oraz prowizji. Dobrze jest również dowiedzieć się, co grozi w kredytobiorcy w przypadku nieterminowej spłaty zobowiązań.Podobne tematy