0

Jak okablować rozdzielnicę elektryczną

Rozdzielnica elektryczna jest głównym elementem systemu dystrybucji energii elektrycznej. Zapewnia ona, że wszystkie urządzenia wymagające zasilania otrzymują niezawodne i bezpieczne zasilanie. Prawidłowo zainstalowana rozdzielnica chroni również przed zagrożeniami elektrycznymi, takimi jak przeciążenia, zwarcia i ryzyko pożaru.

Najważniejszym krokiem w okablowaniu rozdzielnicy elektrycznej jest określenie miejsca i rodzaju potrzebnego przewodu. Aby to zrobić, zaznacz na planie piętra każde gniazdko, przełącznik, element wyposażenia i główne urządzenie, które zamierzasz dodać do obwodu. Następnie narysuj linie reprezentujące przewód elektryczny, który połączy te urządzenia z panelem wyłącznika.

Teraz, gdy już wiesz, gdzie zacząć, musisz nauczyć się, jak bezpiecznie przeprowadzić kable przez dom. Najlepiej użyć taśmy rybackiej, aby poprowadzić kable za ścianami, od pierwszej skrzynki elektrycznej w obwodzie do panelu wyłączników. Będziesz musiał również odciąć materiał izolacyjny z kabla i zwinąć go w następnej kolejności, aby miał dodatkową wytrzymałość.

1. Zidentyfikuj przewody i oznacz każdy obwód

Jeśli instalujesz nowy obwód w istniejącym domu, powinieneś użyć przewodów oznaczonych kolorami dla celów bezpieczeństwa. Najczęściej spotykane w domach systemy 120/240 V posiadają czarne, czerwone i niebieskie “gorące przewody” z białymi lub szarymi przewodami neutralnymi. Środowiska komercyjne i przemysłowe często używają systemów 277/480 V, które wykorzystują inne kody kolorów dla okablowania.

2. Instalacja bezpiecznika lub wyłącznika

Bezpiecznik i wyłącznik zapewniają ochronę przed nadmiernym przepływem prądu, który może spowodować uszkodzenie urządzenia lub przewodów wewnątrz. Ich działanie polega na wyłączeniu obwodu, gdy wyczują nadmierny przepływ prądu. Są one dostępne w rozmiarach jednobiegunowych, dwubiegunowych i trójbiegunowych, ale bezpieczniki zwykle wymagają wymiany po około roku.

3. Zainstaluj urządzenie różnicowo-prądowe lub GFCI

Wyłącznik różnicowo-prądowy jest urządzeniem elektrycznym, które wyłącza obwód, gdy wykryje brak równowagi między przewodem pod napięciem (L) a powrotnym przewodem neutralnym (N). Urządzenia te są stosowane głównie w miejscach, gdzie energia elektryczna jest dostarczana z dostawcy do budynku.

4. Zmierz i przytnij nadmiar materiału izolacyjnego z przewodu przed zwinięciem go w celu wzmocnienia

Gdy już zmierzysz i przytniesz nadmiar materiału izolacyjnego z miedzianego przewodu, zwiń go kolistymi ruchami w celu wzmocnienia. Powinieneś mieć wystarczająco dużo izolowanego przewodu, aby połączyć regulator i wyłącznik fazowy.

5. Poluzuj i dokręć śruby wyłącznika fazowego

Po wykonaniu wszystkich tych czynności powinieneś mieć gotową rozdzielnicę elektryczną. Jeśli potrzebujesz pomocy przy instalacji, możesz zatrudnić profesjonalnego elektryka, który zrobi to za Ciebie. Jeśli jednak jesteś pewny swoich umiejętności, możesz zrobić to sam.

Podobne tematy