0

Jak okablować domową rozdzielnicę

Rozdzielnica jest centralnym punktem domowego systemu elektrycznego, bezpiecznie rozprowadzającym energię elektryczną w całym domu. Aby robić to skutecznie, musisz zadbać o to, by była w pełni okablowana i aktualna.

Rozdzielnica w Twoim domu musi być odpowiednio sprawdzona i zmodernizowana przez elektryka, który może sprawdzić, czy wszystkie obwody elektryczne są bezpieczne i zgodne z aktualnymi standardami. Przestarzała rozdzielnica może nie być w stanie sprostać wymaganiom elektrycznym Twojego gospodarstwa domowego i może powodować zwarcia, migotanie świateł, uszkodzenia urządzeń, a nawet pożary!

Nowoczesne przełączniki mają wyłączniki automatyczne, które wyłączą prąd, jeśli wykryją, że rozdzielnica jest przeciążona. Może się to zdarzyć z powodu kabla pobierającego zbyt dużo prądu lub gdy urządzenia są używane jednocześnie w tym samym obwodzie.

Starsze rozdzielnice mają zazwyczaj bezpieczniki ceramiczne, które oferują ograniczoną ochronę dla Twojego mienia i żadną ochronę dla Ciebie przed porażeniem prądem. Bezpieczniki te nie są zaprojektowane do radzenia sobie z obciążeniami, jakie większość nowoczesnych urządzeń i sprzętów na nich umieszcza, więc są podatne na wysadzanie lub topnienie pod ciśnieniem i mogą szybko spowodować pożar w Twoim domu.

Modernizacja do nowszej rozdzielnicy może zapobiec tego typu problemom i zaoszczędzić pieniądze na naprawach i wezwaniach w przyszłości!

Jeśli Twoje bezpieczniki stale się przepalają lub topią, to znak, że powinieneś zmodernizować rozdzielnicę. Najnowsze bezpieczniki są zaprojektowane tak, aby sprostać zwiększonym obciążeniom, jakie stawiają przed nimi dzisiejsze urządzenia i sprzęty, i zapobiegną ich wysadzeniu lub stopieniu się i spowodowaniu pożaru w Twoim domu.

W przeciwieństwie do starszych stylów bezpieczników, które zostały wykonane z mniejszych kabli elektrycznych, te nowoczesne bezpieczniki są wykonane z większych kabli i są zamontowane na miedzianym kablu sieciowym w twoim domu. Dzięki temu mogą być one dostosowane do wielkości kabla zasilającego, co pozwala na ich wyłączenie w tym samym czasie, co inne urządzenia lub sprzęt, gdy dojdzie do przeciążenia elektrycznego.

Rozdzielnica posiada również wyłączniki bezpieczeństwa, które mogą wyłączyć zasilanie sieciowe w przypadku wadliwego przewodu lub otwartego albo nieszczelnego kabla sieciowego (Obraz 1). Są one bardzo ważne, dlatego zawsze warto poprosić elektryka o sprawdzenie, czy rozdzielnica jest wyposażona w te funkcje i czy została odpowiednio skontrolowana!

Należy również upewnić się, że rozdzielnica jest prawidłowo uziemiona, ponieważ może to zapobiec “płynięciu” niebezpiecznego prądu uszkodzeniowego w niektórych częściach domu. W pobliżu lub pod rozdzielnicą powinna być widoczna górna część długiego miedzianego pręta uziemiającego wystającego z ziemi (zdjęcie 2).

Najbardziej powszechnym typem wyłącznika w domu jest wyłącznik automatyczny. Mogą to być miniaturowe wersje, znane jako MCB lub duże, przemysłowe wyłączniki, często określane jako CB. Jest to główny wyłącznik w rozdzielnicy Twojego domu, który odizoluje zasilanie całej instalacji i zamknie dopływ prądu w przypadku przeciążenia elektrycznego lub wadliwego okablowania.

Podobne tematy