Regulator pokojowy to inteligentny system sterowania dla pomieszczeń, w których stosowane są systemy ogrzewania i chłodzenia. Zapewnia wiele funkcji, takich jak kontrola temperatury w pomieszczeniu, monitorowanie zużycia energii i automatyczna regulacja poziomu oświetlenia.
Podczas instalacji regulatora pokojowego należy przestrzegać podstawowych zasad prawidłowego okablowania: Należy zwrócić uwagę na to, aby połączyć właściwe przewody z odpowiednimi zaciskami. Jeśli termostat jest montowany w ścianie budynku, należy go ustawić jak najbardziej poziomo, aby mógł dosięgnąć zwiniętej sprężyny bimetalicznej i prawidłowo ją uruchomić w momencie wzrostu lub spadku temperatury w pomieszczeniu. Pomaga to utrzymać termostat pokojowy we właściwej kalibracji i pozwala termostatowi zapewnić dokładną regulację temperatury w systemach ogrzewania i chłodzenia.
Na przykład, jeśli pracujesz ze staromodnym termostatem pokojowym, który ma jednoprzewodowy obwód ogrzewania/chłodzenia, musisz podłączyć czerwony i biały przewód (w większości przypadków) do zacisków “R” i “W” na płycie tylnej termostatu. Biały przewód służy do zasilania płytki sterującej pracą termostatu.
To daje pewność, że termostat będzie działał prawidłowo z urządzeniami grzewczymi i klimatyzacyjnymi w budynku, a także pozwala na dokonywanie zmian lub uzupełnień grzejnika lub klimatyzatora bez konieczności martwienia się o zmianę okablowania.
Po zakończeniu okablowania regulatora pokojowego należy go podłączyć, a następnie włączyć. Na froncie urządzenia pojawi się ekran wyświetlacza, który informuje o aktualnej temperaturze w pomieszczeniu oraz o godzinie.
Ważne jest, aby urządzenie nie było narażone na silne działanie promieni słonecznych, aby mogło dokładnie i niezawodnie odczytać temperaturę w pomieszczeniu. W ten sposób możliwa jest optymalna kontrola temperatury i można zaoszczędzić energię.
Po podłączeniu urządzenia należy dostosować ustawienia do pożądanej funkcji dwustanowego regulatora pokojowego. W zależności od modelu możliwe jest dokonanie kilku regulacji, takich jak ustawienie optymalnego startu lub wybór trybu ogrzewania / chłodzenia dla każdej strefy.
Należy również wybrać program ochrony pomieszczenia dostosowany do konkretnej sytuacji. Jest to szczególnie pomocne w przypadku hoteli, które posiadają wiele wynajmowanych pokoi i chcą zapewnić swoim gościom maksymalny komfort podczas pobytu, a jednocześnie zachować ścisłą kontrolę nad odchyleniami temperatury od wartości zadanej w niezamieszkanych okresach dnia.
W celu uzyskania bardziej zaawansowanych oszczędności energii można nawet zlecić regulatorowi pokojowemu reagowanie na program odpowiedzi na zapotrzebowanie firmy energetycznej poprzez narzucenie skonfigurowanej maksymalnej mocy dla każdej strefy. Funkcja ta jest dostępna we wszystkich regulatorach pokojowych EchoControl i pomoże zaoszczędzić energię, jednocześnie pomagając środowisku.
Podobne tematy