0

Jak okablować 3-fazową różnicówkę

Gdy instalujesz 3-fazowy system elektryczny, musisz prawidłowo okablować przewód neutralny, aby zapewnić, że w razie potrzeby będzie on w stanie przewodzić prąd do źródła zasilania. Będzie to jedyny sposób, aby system pozostał w równowadze.

Oprzewodowanie 3-fazowego układu różnicowego

Następnym krokiem w oprzewodowaniu układu różnicowego jest podłączenie faz układu do każdej z tulei transformatora. Wykonuje się to za pomocą kabla lub przepustu. Kolejność, w jakiej fazy są podłączone do każdej z tulei, nazywana jest połączeniem fazy z tuleją i ważne jest, aby była ona ustawiona prawidłowo.

Zrozumienie relacji fazowych każdego uzwojenia jest również krytycznym krokiem w okablowaniu różnicówki. Można to osiągnąć poprzez wykonanie analizy woltamperometrycznej prądów fazowych strony wysokiej i niskiej każdego uzwojenia. Pomoże to zrozumieć rzeczywistą relację kąta fazowego pomiędzy fazorami strony wysokiej i niskiej, co zostanie wykorzystane do ustawienia wewnętrznej kompensacji kąta fazowego w przekaźniku.

Wyprowadzenie zależności kąta fazowego jest prostym procesem, który nie wymaga wiele czasu ani wysiłku. Jest jednak niezwykle ważne, aby wykonać ten proces przed jakąkolwiek próbą ustawienia przekaźnika.

Zapewni to dokładne ustawienie wewnętrznych nastaw kompensacji kąta fazowego, a także pozwoli uniknąć błędnego działania w przypadku rozwinięcia się usterki na jednej z tulei transformatora.

Po zakończeniu tego procesu, można przejść do ostatniego kroku w okablowaniu różnicówki: uruchomienia. Jest to niezwykle ważny krok w każdej nowej instalacji elektrycznej, który często jest pomijany. Jest to najlepsza okazja do sprawdzenia, czy wszystkie ustawienia przekaźników zostały sformułowane poprawnie i czy działają prawidłowo, zanim zaczniesz je używać w rzeczywistym środowisku.

Dobrym pomysłem jest również wykonanie obliczeń mocy wejściowej w stosunku do mocy wyjściowej, aby upewnić się, że wszystkie CT są odhaczone z tą samą wartością. Jeśli któryś z TK ma wyższą wartość niż przewidziano w ustawieniach przekaźnika, może to spowodować przedwczesne zadziałanie przekaźnika w przypadku awarii.

Gdy transformator ma zwarcie doziemne, napięcie w jego punkcie gwiazdowym zmienia się na niższe. Oznacza to, że trudniej będzie zrównoważyć obciążenie i pobierać taką samą ilość prądu na każdej linii. Dlatego właśnie wyłącznik automatyczny musi być zamknięty w momencie przerwania przewodu neutralnego, w przeciwnym razie może dojść do bardzo niebezpiecznej sytuacji.

Podobnie, w niezrównoważonym obwodzie trójfazowym, prądy linii będą różne. Może to doprowadzić do tego, że obciążenie nie będzie pobierało takiej samej ilości prądu na każdej linii, lub może mieć inny kąt fazowy. Jest to częsty problem we wszystkich instalacjach trójfazowych.

Podobne tematy