Jeśli planujesz podłączyć radio samochodowe do istniejącego gniazdka domowego systemu audio, musisz wiedzieć kilka rzeczy. Te wskazówki pomogą Ci uniknąć bólu głowy, chronić inwestycję i uzyskać lepszą jakość systemu audio.
Podłączanie przewodu zasilającego do twojego radia
Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić jest upewnienie się, że twoje nowe radio jest wyposażone w odpowiednie przewody zasilające dla twojego samochodu. Jeśli nie, będzie bardzo trudno zainstalować nową jednostkę główną.
Jest to dobry moment, aby dowiedzieć się, ile prądu (amperów) będzie pobierać stare okablowanie, abyś mógł odpowiednio zaplanować i wybrać odpowiedni adapter, który zapewni Twojemu nowemu radiu wystarczającą moc.
Dobrze jest też sprawdzić napięcie istniejących przewodów przed ich przylutowaniem. Jeśli są one zbyt niskie, może to wpłynąć na działanie Twojego radia, a nawet spowodować jego zwarcie.
Aby podłączyć przewód zasilający, użyj pary lutownic, aby przylutować nowe okablowanie na miejscu. Następnie przymocuj je do tylnej części radia za pomocą taśmy elektrycznej. Zapobiegnie to ocieraniu się o siebie lub dotykaniu przewodów podczas wsuwania radia w ramę deski rozdzielczej.
Kolejnym krokiem jest przylutowanie przewodów głośnikowych również do nowego okablowania. Bardzo ważne jest, aby zrobić to prawidłowo, ponieważ luźne połączenie między przewodami może spowodować szum statyczny lub przepalenie głośnika. Przylutowanie całego zestawu przewodów zajmuje około 30 minut, a nieco mniej czasu, jeśli podłączasz tylko stronę zasilania.
Będziesz chciał się upewnić, że podłączasz przewód stałego zasilania +12V (zwykle czerwony) z twojego zasilacza bezpośrednio do radia, jak również przewód akcesoriów/włączania (zwykle czerwony). Użycie przełącznika on/off pomiędzy nimi jest dobrym pomysłem. Pozwoli to na włączenie i wyłączenie radia bez utraty jakichkolwiek jego ustawień pamięci lub presetów.
Pamiętaj, że jeśli odłączysz zasilanie od +12V, radio straci wszystkie swoje ustawienia pamięci & presety. Jest to duży “gotcha” i może być bardzo denerwujący. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli dokonałeś wielu regulacji w swoim radiu i jesteś zadowolony z jego działania.
Dobrym pomysłem jest podłączenie przewodu pamięci radia do jednego lub kilku niskoamperowych źródeł zasilania, takich jak mały zasilacz AC-DC 12V lub miniaturowy akumulator 12V. Ma to na celu zapewnienie, że Twój nowy radioodtwarzacz zachowa swoje ustawienia i presety nawet po wyłączeniu głównego zasilania.
Inną opcją jest podłączenie przewodu pamięci radia do zasilacza step-up 5V do 12V, takiego jak zewnętrzny pakiet akumulatorów USB. Można też użyć przedłużacza USB do podłączenia przewodu. Jest to wygodna opcja, ale nie polecam jej, jeśli chcesz mieć możliwość odtwarzania muzyki przy dużej głośności bez uszkodzenia głośników.
Podobne tematy