0

Jak zrobić lustro do teleskopu

  • 25 sierpnia, 2022

Bez względu na to, czy budujesz teleskop, czy po prostu chcesz mieć lekkie lustro, możesz zrobić własne w mgnieniu oka. Zajmie to mniej czasu niż myślisz. W rzeczywistości możesz ukończyć 6-calowe lustro w mniej niż 12 godzin. Jest kilka wskazówek, o których należy pamiętać, aby upewnić się, że lustro jest gładkie i nie zgina.

Użycie kolimatora laserowego jest jednym ze sposobów na uzyskanie centralnej wiązki na lustrze. Ważne jest, aby lustro wtórne było idealnie wyrównane. Dodatkowo, oś optyczna w focuserze musi być nachylona, aby uzyskać prawidłowe centrum optyczne. Będzie to wymagało pewnych obliczeń w zależności od wielkości lustra.

Aby wykonać gładkie lustro teleskopu, należy przeprowadzić cztery etapy przygotowania lustra. Każdy etap ma na celu wygładzenie niewielkich nierówności powierzchni lustra. Celem jest stworzenie lustra, które ma prawie paraboliczny kształt. Oznacza to, że najwyższe “szczyty” na powierzchni lustra muszą być mniejsze niż długość fali światła, które próbujemy zebrać.

Po pierwsze, będziesz chciał zrobić rysunek lustra w skali. Aby to zrobić, musisz znaleźć średnicę rury i ogniskową. Ogniskowa będzie średnicą głównego lustra podzieloną przez średnicę tuby. Typowa ogniskowa do użytku wizualnego to około 12 mm, chociaż możesz użyć okularów o większym powiększeniu, aby zebrać więcej światła.

Następnie, będziesz chciał użyć samoprzylepnego papierowego pierścienia do kolimacji swojego lustra. Metoda Cheshire jest najprostszym i najdokładniejszym sposobem. Jest ona zilustrowana w numerze Sky & Telescope z czerwca 2001 roku. Używając tej techniki, będziesz w stanie określić centrum optyczne lustra głównego i wykonać prostą regulację testową, aby sprawdzić czy lustro jest prawidłowo skolimowane.

Do zamontowania lustra potrzebna jest rurka montażowa, którą można znaleźć w lokalnym sklepie z dywanami. Należy również wykonać rysunek lustra w skali, aby wiedzieć, gdzie je umieścić. Średnica lustra powinna być około połowy średnicy rurki i pół cala wyższa niż rurka. Potrzebna będzie również płaska podkładka, aby zapobiec zapadaniu się śruby obrotowej w drewno. Być może trzeba będzie zdjąć mocowanie, aby dostać się do śrub łożysk bocznych.

Jeśli posiadasz teleskop z rurą kratownicową, musisz powtórzyć ten krok po ponownym złożeniu teleskopu. W przypadku teleskopu reflektorowego z litą rurą, będziesz musiał to robić tylko okresowo. Należy to jednak robić na początku każdej sesji obserwacyjnej.

Następnie należy wykonać lustro wtórne. Uchwyt lustra będzie wykonany z czterech łopatek z mosiądzu lub stali, które zamocujecie po przeciwnej stronie waszej tuby. W zależności od konstrukcji teleskopu, należy określić odległość pomiędzy środkiem lustra wtórnego a śrubami mocującymi. Jeśli lustro jest długoogniskowe, będzie to trudniejsze do osiągnięcia.

Podobne tematy