0

Jak okablować rozdzielnicę budowlaną

Elektryczność jest bardzo niebezpiecznym zagrożeniem i nigdy nie należy pracować z nią bez odpowiedniego sprzętu ochronnego i szkolenia. Obejmuje to kapelusz, rękawice i buty, a także okulary ochronne dla tych, którzy pracują w słońcu.

Pierwszym krokiem jest wybór odpowiednich komponentów, narzędzi i kabli w oparciu o ich rozmiar i ocenę. Kiedy już wybierzesz wszystkie te rzeczy, wtedy możesz przystąpić do procesu okablowania i instalacji rozdzielnicy.

Wybór właściwych komponentów

Wybór właściwych komponentów jest kluczowy, aby zapewnić, że rozdzielnica będzie działać prawidłowo i bezpiecznie. Należą do nich wyłączniki, gniazda i inne skrzynki elektryczne, a także przewody zasilające.

Upewnij się, że wyłączniki są oceniane zgodnie z ich zastosowaniem i że są odpowiednio oznakowane, aby wskazać źródło zasilania. Jeśli nie, to rozdzielnica nie będzie nadawała się do użytku.

Ważne jest również, aby upewnić się, że kabel jest prawidłowo zaizolowany, aby mógł wytrzymać trudne warunki na placu budowy. Dzięki temu nie spowoduje on żadnych szkód w budynku i jego zawartości.

Kolejnym bardzo ważnym elementem okablowania jest przełącznik faz. Wyłącznik ten znajduje się wewnątrz rozdzielnicy i jest rodzajem wyłącznika, który odcina prąd. Drut miedziany w wyłączniku fazowym powinien być zwinięty, aby go wzmocnić. Zmniejszy to jego szanse na rozdzielenie się.

Jest to bardzo ważne, aby rozdzielnica była jak najbardziej bezpieczna i uniemożliwiała ingerencję w nią. Powinna być ona oznaczona symbolem porażenia prądem oraz znakiem zagrożenia. Ostrzeże to pracowników przed obecnością części pod napięciem w rozdzielnicy i pomoże uniknąć jakichkolwiek wypadków.

Następnie należy podłączyć kable zasilające do wyłączników i gniazdek. Są one zazwyczaj montowane blisko ściany i mogą mieć dostęp tylko z przodu lub z tyłu. Rozdzielnice z dostępem tylnym zapewniają łatwiejszy dostęp w celu konserwacji i instalacji, ale mogą być głębsze niż rozdzielnice z dostępem tylko z przodu.

Gdy zainstalowane jest gniazdo elektryczne, musi być ono obciążone prądem znamionowym nie mniejszym niż 10A i sterowane wyłącznikiem dwubiegunowym (przewody czynne i neutralne są przełączane). Konieczne jest, aby zasilający je przewód zasilający był typu ciężkiego w osłonie, nie dłuższy niż dwa metry.

Ważne jest również, aby przewody zasilające znajdowały się z dala od wszelkich innych przewodów zasilających, gdyż zapobiegnie to ich przecięciu. Poza tym zawsze przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac należy odłączyć zasilanie z wyłącznika, a po ich zakończeniu ponownie je podłączyć.

Ostatnim krokiem jest oznaczenie przewodów budowlanych żółtą taśmą z napisem “przewody budowlane” w odległościach nie większych niż pięć metrów. Dzięki temu pracownicy i goście na placu budowy będą wiedzieli, gdzie się ono znajduje.

Oprzewodowanie szybu windowego

Jeżeli występuje szyb windowy, zasilający go końcowy podobwód musi być zamknięty i oznakowany, aby zapobiec nieumyślnemu odłączeniu zasilania z rozdzielnicy przez inne osoby na placu budowy. Obwód podrzędny powinien być również zabezpieczony RCD.

Podobne tematy